Akár 74%-kal, 3000 dollárra is drágulhat egy uncia arany – írja a PORTFOLIO.HU gazdasági portál. A kormányok hatalmas mentőcsomagjai és a jegybankok óriási pénznyomtatásai mind jó hatással vannak a sárga nemesfém fundamentumaira. A Bank of America elemzői szerint másfél év múlva 3000 dollárig szárnyalhat az arany, mely a jelenlegi szintekről 74 százalékos emelkedésnek felelne meg.
Nagyüzemben megy a pénznyomda
Az elmúlt 70 évet tekintve az arany inflációval korrigált hozama, azaz a reálhozama 2,1 százalék volt évente átlagosan. Ez azt bizonyítja, hogy az elmúlt időkben az arany képes volt megőrizni a vásárlóerejét.
A 2008-as mennyiségi lazítás (QE) után is óriásit ralizott a sárga nemesfém, 2008 végén még 800 dollárért lehetett kapni egy uncia aranyat, a 2011-es csúcsokon pedig már 1900 dollárt kellett fizetni érte. A piaci szereplők attól féltek, hogy a pénznyomtatás beindítása hatalmas inflációt generálhat, azonban az elmúlt idő nem ezt igazolta.
A 2008-AS ÉS A MOSTANI PÉNZNYOMDA KÖZÖTT AZONBAN VAN EGY ÓRIÁSI KÜLÖNBSÉG. AKKOR ELŐRE DEFINIÁLT, VÉGES ÉRTÉKBEN NÖVELTE A PÉNZKÍNÁLATOT AZ AMERIKAI JEGYBANK SZEREPÉT BETÖLTŐ FED, MOST VISZONT EMELT A TÉTEN, ÉS NEM SZABOTT KORLÁTOKAT MAGA ELÉ.
A hatalmas költségvetési deficitek is támogatják az arany árfolyamát, ugyanis óriási mentőcsomagokat fogadtak el világszerte az országok kormányai. Az Egyesült Államok jelenleg a valaha látott legnagyobb költségvetési deficittel zárhatja az idei évet, mely még a második világháborús hiányt is túlszárnyalhatja. Mindemellett az arany remek diverzifikációs eszköz is a befektetők portfoliójába, ugyanis jelentősen csökkenti a befektetett vagyon volatilitását.
3000 dollár lehet az arany
A BANK OF AMERICA ÁPRILIS VÉGÉN 3000-ES ARANY ÁRFOLYAMMAL RUKKOLT ELŐ, MELY A JELENLEGI 1720 DOLLÁROS SZINTHEZ KÉPEST 74 SZÁZALÉKOS FELÉRTÉKELŐDÉSI POTENCIÁLT REJT MAGÁBAN, ÉS MINDEZT EZ ELKÖVETKEZŐ MÁSFÉL ÉVBEN ÉRHETI EL A JEGYZÉS.
A Bank érvelésében is az áll, hogy ezer milliárd dolláros csomagokkal próbálják menteni a kormányok az országaik gazdaságát, ami nyomást helyezhet a devizaárfolyamokra, és felértékelődhet az arany korlátosan rendelkezésre álló mivolta.
Az elkövetkezendőkben rekord mennyiségű pénzügyi eszközt vásárolhatnak a jegybankok, mellyel megduplázhatják a mérlegüket. Csupán márciusban a G7 országok jegybankjai 1400 milliárd dollár értékben vásároltak eszközöket, hogy megtámasszák a piacokat. A Bank of America szerint a momentum befektetők még nem haraptak rá a nemesfémre, mely miatt még hatalmas vételi potenciál lehet a piacon.
A UBS is hasonlóan pozitív véleménnyel van az aranyról, rövid távon hamarosan elérheti az 1790 dolláros szintet. A svájci bank a bizonytalan gazdasági környezettel érvel, illetve a folyamatosan növekvő negatív reálhozamokkal. Ráadásul
A PROFI INTÉZMÉNYI BEFEKTETŐK NÖVELTÉK ELSŐSORBAN AZ ARANYKITETTSÉGÜKET, TEHÁT NEM IS A LAIKUS LAKOSSÁG.
A válság kezdetén mégis beszakadt az árfolyam
Sokan 2008-cal, a nagy pénzügyi krízissel keresnek párhuzamot a jelenlegi helyzet kapcsán, miután a koronavírus pánik előtt az volt az utolsó nagy válság. Az arany márciusi esését az váltotta ki, hogy hirtelen megnövekedett a készpénz szükséglet, mivel az egyéb eszközosztályokon realizált veszteségek miatt pótlólagos tőkére volt szükség a letéti követelmények teljesítéséhez. Azonban a Fed a korlátlan likviditás biztosításával (QE) levette az aranyról a nyomást, ugyanis már a nemesfém eladásán kívül egyéb módokon is lehet olcsón pénzhez jutni.
A World Gold Council friss első negyedéves elemzése arra mutatott rá, hogy a befektetési jellegű arany kereslete hajtotta egyértelműen fel az arany árát az elmúlt negyedévben, és 4 éve nem látott tőkebeáramlás volt megfigyelhető az aranyba fektető alapokba az elmúlt negyedévben.
Kockázatok
Természetesen kockázatok is vannak az aranybefektetések kapcsán.
Az egyik ilyen a dollár ereje, ugyanis amennyiben erősödik az amerikai deviza, akkor drágul az arany ára az egyéb devizákban, mely visszavetheti a keresletet. A hirtelen részvénypiaci szakadások is kárt okozhatnak rövidtávon az árfolyamban a letéti követelmények teljesítése miatt, ahogy azt láthattuk a márciusi tőkepiaci vérengzésben.
Azonban összességében a részvénypiaci volatilitás fokozatos csökkenése, mint a megnyugvás jele sem segítene az arany árfolyamán. A válság hatására jelentősen eshet India és Kína ékszerkereslete, mely szintén negatív hatást fejthet ki.
Technika
Az arany árfolyama idén már 13 százalékot emelkedett, mellyel a legjobban teljesítő eszközök között foglal helyet. Az utóbbi napokban beszűkülés figyelhető meg a jegyzésben, melyből nagy valószínűséggel az emelkedő trendből következően felfele törhet ki az árfolyam, és egészen 1800 dollárig menetelhet, ahol legutoljára 2012-ben járt utoljára az árfolyam. Az 1680 dollár körül egy támaszzóna húzódik, így azokon a szinteken már érdemes lehet vételeken gondolkodni.