[PORTFOLIO.HU] Mohos Kristóf – 2023. május 04. 17:49
Történelmi csúcsra ért a mai nap folyamán az arany ára, a klasszikus menekülőeszközként számon tartott nemesfém áremelkedése mögött több rövid és hosszabb távú ok is meghúzódik. De vajon mire lehet számítani a történelmi csúcs után, milyen események befolyásolhatják az arany árát?
Eddig soha nem látott szintre ugrott az arany ára a mai nap során,még sosem került unciánként 2078 dollárba a nemesfém – ez volt a mai napon belüli árfolyamcsúcs, azóta valamivel lejjebb került már a jegyzés.
Az elmúlt napokban több körülmény is felfelé hajtotta az árfolyamot:
- Ismét feléledtek az amerikai regionális bankredszer problémáival kapcsolatos félelmek, miután a napokban megtörtént minden idők második legnagyobb amerikai bankcsődje. Bár ez a körülmény sokak szerint a pánik továbbterjedését más regionális bankokra megállította, a befektetők nem egészen ezt kezdték el árazni, az árfolyamok zuhanása alapján az volt a kérdés, hogy melyik bank lehet a következő gyenge láncszem – a legújabb fejlemény nem sokat váratott magára, tegnap ugyanis napvilágra kerültek egy Los Angeles-i bank eladásáról szóló híresztelések, aminek hatására a pénzintézet részvényei 50 százalékkal estek a zárás utáni kereskedésben, ma pedig tovább folytatódik a lejtmenet az amerikai bankrészvényeknél. A bankszektor fertőzésétől való megújult félelmek hatására pedig csökkentek a hozamok a tengerentúlon a napokban, aminek következtében a spot aranyár ismét tovább emelkedett.
- A tegnapi amerikai kamatdöntést követően a részvénypiaci irányt végül Jerome Powell jegybankelnök kamatvágásokkal kapcsolatos kijelentése döntötte el, mely szerint a Fed nem számol azzal, hogy az idei évben kamatcsökkentést kellene végrehajtania. Ezt követően eséssel zártak a vezető tengerentúli indexek, a menekülőeszközként működő arany jegyzése pedig feljebb került.
- Mindezek mellett ma zajlott le az Európai Központi Bank kamatdöntése is, ahol Chrisine Lagarde arra utalt, hogy az EKB még további kamatemelést hajthat végre az infláció megfékezése érdekében – a jegybanki üzenetekre a tőzsdék Európában és az USA-ban is eséssel reagáltak, ez is az arany malmára hajthatta a vizet.
Ami a fundamentális alapú, azonnali kilátásokat illeti, holnap érkezik egy fontos adat, ami a monetáris politikát alakítva az arany piacára is vélhetően ki fog hatni: érkezik az amerikai munkanélküliségi adat, amivel kapcsolatban érdemes tudni, hogy a munkaerőpiac még mindig túl feszes, így a foglalkoztatottság alakulása a monetáris politika kilátásai szempontjából rendkívül fontos, az adatközlés tehát heves piacmozgásokat is hozhat a tőkepiacokon. A nemrég közölt adatok egyébként azt mutatták, hogy márciusban csökkent a meghirdetett álláslehetőségek száma az USA-ban, és az elbocsátások több mint két éve a legmagasabb szintre emelkedtek, mindez pedig a munkaerőpiac enyhülésére utal.
Mindenesetre – ahogy arra Clifford Bennett, az ACY Securities vezető közgazdásza is felhívta a figyelmet – ha a bankválsággal kapcsolatos bizonytalanságok és egy esetleges amerikai adósságtörlesztési csőddel kapcsolatos aggodalmak fennmaradnak, akkor akár
Janet Yellen pénzügyminiszter szerint az amerikai kormány június elején becsődölhet, ha a Kongresszus nem emeli vagy szünteti meg az adósságplafon-szabályokat. A szakértők attól tartanak, hogy az esetlegesen nullára csökkenő pénzügyminisztériumi záróegyenleg – és az azt követő államcsőd – meredek zuhanást indíthat el a piacokon, és valószínűleg azonnali recessziót okozhat, amelynek további gazdasági következményei világszerte érezhetőek lennének.
Idén eddig 12,5 százalékkal került feljebb a nemesfém jegyzése.