Háromszorosára, 31,5 tonnáról 94,5 tonnára emelte Magyarország aranytartalékát a Magyar Nemzeti Bank. Ez már a második nagy bevásárlása volt a jegybanknak a sárga nemesfémből a 2018. októberi döntés után.
És miért bízik az aranyban az MNB? A közleményük szerint a hosszú távú nemzet- és gazdaságstratégiai célokat figyelembe véve döntött az aranytartalék megháromszorozásáról. A globálisan megugró államadósságok vagy az inflációs félelmek megjelenése tovább erősítik az arany nemzetstratégiai jelentőségét, menedékeszköz-szerepét és értékmegőrző funkcióját.
Nem csak az MNB zsákolja az aranyat. Az inflációs félelmek sok helyen váltottak ki hasonló hatást a bankárokból, a jegybankok arany iránti kereslete rekordmagasságú volt 2018-ban (656 tonna), majd 2019-ben is (669 tonna).
Messze a legtöbb, több mint 8000 tonna arany az Egyesült Államok birtokában van, ahol a Fed összes tartalékának több mint háromnegyede van aranyban. Hasonló az arány Németországban is, de náluk már „csak” 3642 tonnáról beszélhetünk. Az országok mellett jelentős aranytartalékkal rendelkezik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is.
Érdekességek a magyar aranytartalékról:
- A 94,5 tonna arany 3,3 millió unciának felel meg, ennek értéke a hétfői 1786 dolláros árfolyam mellett közel 5,9 milliárd dollár.
- Eddig a magyar jegybanki tartalék 4,4%-a volt aranyban, változatlan tartalékszint mellet ez az arány most 13% környékére emelkedett.
- A 31,5 tonnányi tartalék korábban 2300 darab tömbben volt, melyek hossza 23 centiméter, 8 centiméter szélesek és 4 centi magasak, egy tömb súlya 12 kilogramm. Ha az új vásárlások esetében is teljes egészében fizikai aranyról beszélhetünk, akkor mostanra közel 8000 tömb állhat a jegybank raktárában.
- Hétpecsétes titokként őrzi az MNB, hogy hol őrzik az aranytömböket, csak annyit közöltek, hogy a legmagasabb biztonsági besorolású épületet használják erre. Ez a jegybank székháza lehet a Szabadság téren vagy a soroksári logisztikai központ, mindkét épületet éjjel-nappal fegyveres őrség felügyeli.
A Magyar Nemzeti Bank 1924-es alapítása óta tart aranytartalékot. Az aranytartalék állománya a második világháborúig emelkedett, majd a háború végén az MNB legendás „Aranyvonatán” mintegy 30 tonna súlyú aranytömböt és aranypénzt menekített ki a jegybank az ausztriai Spital am Pyhrn-be. A kimenekített aranytartalék teljes mértékben visszakerült az ország tulajdonába a háború lezárását követően, ami fedezetként támogatta a magyar gazdaság stabilizációját és a pénzügyi konszolidációt az új fizetőeszköz, az idén 75 éves jubileumát ünneplő forint bevezetésekor.
Forrás: mnb.hu, portfolio.hu, vg.hu, azuzlet.hu